Kızılay Haftası

Tüm dünyada Kızılay denince akla ilk gelen “yardım”. Kurulduğu 1868 yılından bu yana toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak için önemli görevler üstlenen Türk Kızılayı, kan, afet, uluslararası yardım, göç ve mülteci hizmetleri, sosyal hizmetler, sağlık, ilk yardım, eğitim, gençlik ve mineralli su işletmeleri alanlarında faaliyet sunar.

Afet Yönetimi
Türk Kızılay, ülke çapında yaygınlaştırdığı afet müdahale ve afet lojistik sistemleri ile dünyanın en iyi afet örgütlenmelerinden birine sahiptir.

Kan Hizmetleri
Türk Kızılay, Bölge Kan Merkezleri, Kan Bağış Merkezleri ve mobil kan bağış araçları ile ülkemizin ihtiyacı olan kanın tamamını gönüllü ve sürekli bağışçılardan karşılamayı hedeflemektedir.

Uluslararası Yardımlar
Türk Kızılay son 10 yılda 78 farklı ülkede doğal ve insan kaynaklı afetlere müdahale etmiş, kuruluşundan bugüne 137 ülkeye yardım eli uzatmıştır.

Sosyal Hizmetler
Türk Kızılay ülke genelinde hizmet veren Şubeleri aracılığıyla yıl boyunca ihtiyaç sahiplerinin yanında olur.

Sağlık Hizmetleri
Türk Kızılay modern teknolojilerinin uygulandığı hastaneler ve tıp merkezlerinde uzman sağlık kadroları ile hizmet vermektedir.

İlk Yardım
Türk Kızılay, bünyesindeki İlk Yardım Merkezilerinde düzenlediği eğitim programları ile toplumda ilk yardım bilincinin yaygınlaşmasını hedeflemektedir.

Gönüllü Yönetimi
Gönüllü yönetim sistemi gonulluol.org, Gönüllü Merkezleri, Gençlik Kampları, Türk Kızılay Kadın, Genç Kızılay ve şube gönüllülerimiz aracılığıyla gönüllü kapasitesinin, eğitimlerinin, görevlendirmelerinin yapılmasını ve her yaştan gönüllümüzün Kızılay’a değer katacak çalışmalar yapmasını, afetlerde, olağan ve olağanüstü dönemlerde gönüllü yönetiminin stratejisini belirleyerek koordinasyonunu sağlar.

Göç ve Mülteci Hizmetleri
Türk Kızılay Göç ve Mülteci Hizmetleri kapsamında geçici koruma altındaki kişilere barınma, beslenme, psikososyal hizmetler sunar.

Maden Suyu
Kızılay maden suyunun satışından elde edilen gelirin fazlası Türk Kızılayı’nın sosyal yardım ve afet müdahale hizmetlerinde kullanılır.

Çadır ve Tekstil
Kızılay Çadır & Tekstil; modern üretim tesisleriyle, sunduğu yeni ve modern modeller ile sektörde söz sahibi olmuştur.

Okulumuzda uygulanan sosyal etkinlikler kapsamında, okul bahçesine kurulan Kızılay çadırı ile;

  • “Kızılay nedir, Kızılay hangi durumlarda bize yardım eder?” sorularının cevaplarını Kızılay çadırını gezerek, içerisindeki materyalleri inceleyerek öğrendik. Gezi sonrası edindiğimiz deneyimleri sınıfta yaptığımız etkinliklerle pekiştirdik.
  • Öğretmenlerimizin hazırlamış olduğu Drama ile Kızılay’ın görevi ve hizmetlerini, yaparak ve yaşayarak öğrenme yolu ile deneyimledik.

Eral Anaokulu olarak çocuklarımıza;

  • Bu etkinlikle beraber, her nerede olursa olsun hiçbir ayrım yapmaksızın insanın acısını önlemeye veya hafifletmeye çalışmayı, insanın hayatını ve sağlığını korumayı, insanın kişiliğine saygı gösterilmesini sağlamayı ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu, saygıyı, iş birliğini artırmayı hedefledik.
Bu yazı 5 Kasım 2021 tarihinde kategorisinde yayınlandı.
Önceki Yazı
Bu yazılar da ilginizi çekebilir

ERAL OKULLARI (Çukurova Kampüs)
Adres: Huzurevleri Mah. 77123 Sk. No:3 01360 Çukurova Adana, Türkiye

ERAL MİNİ ANAOKULU
Adres: Güzelyalı Mah. 81128 Sk. No:4 01170 Çukurova Adana, Türkiye

ERAL İLKOKUL & ORTAOKUL
Adres: Güzelyalı Mah. 81107 Sk. No:3/1 01170 Çukurova Adana, Türkiye 

ERAL ANADOLU – FEN LİSESİ
Adres: Güzelyalı Mah 81108 Sk. No:16 01170 Çukurova Adana, Türkiye

444 3725
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram