Yabancı Diller

Liselerimizde Yabancı Dil

Eral okulları olarak liselerimizde Avrupa Birliği Diller Çerçevesinde (Common European Framework) yer alan A1-A2-B1-B2-C1-C2 seviye sıralaması takip edilmektedir. Dilin yaşayan bir olgu olduğu bilincinde ilerleyen okulumuz öğrencilerine akademik yıl başlangıcında İngilizce seviye tespit sınavı uygulanmaktadır. 
İletişime Geçin
Her öğrencinin ihtiyaç duyduğu seviyeden itibaren dil edinimini güçlendirmeyi hedefleyen Eral İngilizce Seviye Tespit Sınavı (Eral Placement Test) sonuçlarına göre öğrencilerimiz seviye sınıflarına yerleştirilmektedir. Öğrencilerimiz ihtiyaç duydukları dil seviyesine uygun ve 4 temel beceri odaklı (Okuma-Yazma-Dinleme-Konuşma) sektörün önde gelen ve en güncel yabancı dil yayınları ile eğitimlerine devam etmektedirler.
Liselerimizde İngilizce derslerimiz Temel İngilizce dersleri ve Uygulama dersleri olarak iki temel alanda gerçekleştirilmektedir. Temel İngilizce derslerimiz Türk İngilizce öğretmenlerimiz tarafından sürdürülürken, uygulama derslerimiz yabancı öğretmenlerimiz tarafından dilin kullanım alanları programlanarak yapılmaktadır.
İngilizce ders içeriklerimiz, İçerik Temelli Öğretim Modeli (CLIL-Content & Language Integrated Learning) temel alınarak hazırlanmaktadır. İçerik Temelli Öğretim Modeli, dil öğretimini içerik ile bütünleşmiş olarak öğretmeyi hedef alan bir modeldir. İçerik temelli dil eğitiminin diğer modellerden farkı dili bir iletişim aracı olarak görmesi ve öğrencilerin dil ve içeriği aynı anda öğrenerek çifte kazanç sağlayabileceğini öngörmesidir.

Lise Yabancı Dil Uygulamalarımız

Disiplinler Arası Eğitim
İngilizce derslerinin birçok ders ile ortak noktası olduğu gerçeğiyle bütünleşik öğrenme ve bilgiyi pekiştirme amaçlı her dönem iki defa olmak üzere diğer lise branş dersleri ile disiplinler arası eğitim verilmektedir. Öğrencilerimiz Coğrafya, Türkçe, Beden Eğitimi vb. branşlarla örtüşen konuların İngilizce terimlerini öğrenerek sınıfta kullanma şansına sahip olmaktadır. Disiplinler arası etkinlikler ile öğrenciler Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik, Türkçe, Resim gibi derslerini de ayrıca İngilizce olarak pekiştirme fırsatı buluyorlar. Bu şekilde yapılan dersler öğrencilerin İngilizce dil bilgisi dışında farklı alanlarda terminoloji ve bilgiye sahip olmasını sağlar. Eral Okullarının içerik temelli program tercih etmesindeki sebep, bu sistemin dile odaklanması dışında öğrencilerin daha geniş bilgi sahibi olmalarının ve genel kültürlerinin de zenginleşmesini sağlamaktır. Verilen içerik odaklı araştırma etkinlikleri de ayrıca öğrencilerde merak uyandırarak birer araştırmacı olmaları yolunda öğrencilere ışık tutmaktadır. Bu yaklaşım sayesinde öğrencilerimiz; dili amaç olarak değil, araç olarak kullanırlar.
İngilizce Bilgi Yarışması
Her yıl QUIZ SHOW adıyla düzenlediğimiz ve sınıflar arası kıyasıya bir mücadele ile geçen İngilizce bilgi yarışmamız liselerimizde her yıl yapılmaktadır. Farklı sınıf seviyelerinde öğrencilerin oluşturduğu gruplar sonrası ön eleme, yarı final ve final turlarından oluşan ve Almanca sorularının da yer aldığı QUIZ SHOW yarışmamız, öğrencilerimizin yabancı dil kazanımlarını keyifli bir ortamda test etmelerini sağlamaktadır. Sınıflar arası çok renkli bir mücadeleye şahit olan yarışmamız sonucunda kazanan grubumuz Eral hediyeleri ile ödüllendirilmektedir.
Kahoot Uygulaması
Liselerimizde birçok öğrencinin keyifle ve eğlenerek gerçekleştirdiği ve her dönem bir kez tüm sınıf seviyelerinde uygulanan İngilizce Kahoot yarışmalarımız yapılmaktadır. Öğrencilerimizin dil kazanımlarına ve seviyelerine uygun farklı türdeki İngilizce genel kültür ve bilgi sorularından oluşan Kahoot sorularını sınıf ortamında cevaplamaya çalışan öğrencilerimiz dili hem eğlenerek uygulama hem de yeni bilgileri haznelerine katmanın mutluluğunu yaşarlar.
MUN (Model United Nations)
Her yıl istekli olan ve seçilen lise öğrencilerimizin yabancı dilde eleştirel düşünme, takım çalışması ve liderlik yeteneklerini araştırma, konuşma, tartışma ve yazma becerileri ile birleştirmeyi hedeflediğimiz ve Türkiye’de yüz yüze ya da çevrim içi olarak yapılan öğrenci delegelerinden oluşan Birleşmiş Milletler simülasyonuna katılım sağlanmaktadır. Konferans, panel, çalış tay ya da forum şeklinde yürütülen toplantılara İngilizce öğretmenleri eşliğinde hazırlanarak aktif katılım gösterip, Avrupa Birliği üyesi bir ülkeyi temsil ederek İngilizcelerini profesyonel bir ortamda kullanma imkanına sahip olmaktadırlar.
Cambridge Esol Sınavları
Eral okulları lise öğrencilerimiz istediği taktirde uluslararası düzeyde Avrupa Birliği Diller ölçeği üzerinde yer alan (A1-A2-B1-B2-C1) seviyelerinde dil becerilerini Cambridge Üniversitesi ESOL sınavlarına girerek sertifikalandırabilmektedirler. Lise seviyesinde PET (Preliminary English Test) ve FCE (First Certificate of English) sınavları senede bir kez olmak üzere okullarımızda gerçekleştirilmektedir. Sınavı başarı ile geçen öğrencilerimiz dünyaca geçerli İngiltere onaylı sertifikalarını portföylerine ekleme şansına sahip olmaktadırlar.
Açık Hava İngilizce Etkinliği (English Outdoor)
Lise öğrencilerimizin fiziksel becerileri ile dil kazanımlarını eğlenceli bir ortamda birleştirerek önceden hazırlanan İngilizce ve Almanca istasyonları ve parkurları geçmeye çalışırlar. Her istasyonda farklı soruları cevaplamaya çalışan öğrencilerimiz zorlu parkuru da geçerek birincilik için yarışır. Hem bilgiyi hem de fiziksel beceriyi bir araya getiren English Outdoor etkinliğimiz lise öğrencilerimizin dili zevkli bir ortamda deneyimlemelerine yardımcı olmaktadır.
Egis (Eral Gelişim İzleme Sınavı) İngilizce Sınavlarımız
Öğrencilerimizin eğitim-öğretim sürecinde İngilizce kazanımlarını test etmek ve öğrenci bazlı kazanım eksiklerini tespit edip önlem almaya yarayan EGİS İngilizce sınavlarımız dönemde iki kez olmak üzere uygulanmaktadır. Test sonuçlarına göre kazanım eksiği olan öğrencilerimize destek programları oluşturulmaktadır.

ERAL OKULLARI (Çukurova Kampüs)
Adres: Huzurevleri Mah. 77123 Sk. No:3 01360 Çukurova Adana, Türkiye

ERAL MİNİ ANAOKULU
Adres: Güzelyalı Mah. 81128 Sk. No:4 01170 Çukurova Adana, Türkiye

ERAL İLKOKUL & ORTAOKUL
Adres: Güzelyalı Mah. 81107 Sk. No:3/1 01170 Çukurova Adana, Türkiye 

ERAL ANADOLU – FEN LİSESİ
Adres: Güzelyalı Mah 81108 Sk. No:16 01170 Çukurova Adana, Türkiye

444 3725
arrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram