Sanat Neden Gerekli?

Kişinin yaşantısına bakıldığında sanatın onun hayatına kazandırdığı, kendisine ve içinde yaşadığı topluma daha bilinçli ve duyarlı olmasına yardımcı olduğu görülmektedir.

Sanatın, bireyin toplumsallaşmasında, insanın ruhsal gereksinimlerini karşılamasında, kendine güvenen bireyler yetiştirmesinde rolü büyüktür. Bu rolde sanat eğitimine büyük pay düşmektedir. Sanat eğitimi, toplumsallaşma sürecinde bireyin içinde yaşadığı dünyayı kavramada, karşılaştığı problemlere karşı çözüm yolları bulmada; gördüğü, hissettiği şeylere karşı tepkide bulunmada önemli rol üstlenir. Aslında sanat, bireyin yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır. Sanat biçimleri ve tasarım ürünleri hemen her gün yaşantımızda karşımıza çıkar. Mobilyada, elbisede, takılarda vb. durumlarda.

“Sanat ve sanat eserinin bireyin yaşamında işlevsel yönü olduğu kadar biçim, renk vb. özellikleri ile insanın estetik yönünün bir yansımasıdır.” der ve bol sanatlı bir dünya dilerim.

Fulya BILDIRCIN - Resim Öğretmeni

Bu yazı 17 Şubat 2020 tarihinde kategorisinde yayınlandı.
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Sitede Arayın

ERAL OKULLARI (Çukurova Kampüs)
Adres: Huzurevleri Mah. 77123 Sk. No:3 01360 Çukurova Adana, Türkiye

ERAL MİNİ ANAOKULU
Adres: Güzelyalı Mah. 81128 Sk. No:4 01170 Çukurova Adana, Türkiye

ERAL İLKOKUL & ORTAOKUL
Adres: Güzelyalı Mah. 81107 Sk. No:3/1 01170 Çukurova Adana, Türkiye 

ERAL ANADOLU – FEN LİSESİ
Adres: Güzelyalı Mah 81108 Sk. No:16 01170 Çukurova Adana, Türkiye

444 3725
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram