Sınav Sürecinde Rehberlik Servisi

Sınava hazırlık sürecinde Rehberlik Servisi’nin önemi nedir?

Sınava hazırlık süresi her öğrencinin hayatında yer alan hayatının bundan sonrasına yön vermesinde etkili olan önemli bir süredir. Rehberlik ve psikolojik danışma servisi öğrenciye tüm eğitimi süresince destek ve yön vermesinin yanı sıra işte bu sınava hazırlık sürecinde önemi bir kat daha artan bir servistir. Başarı, kaç yaşında olursa olsun her insanın istisnasız istediği bir edimdir. Peki herkes “başarı” konusunda istem olarak eşitken, başarıya ulaşmak noktasında neden farklılaşır?

“Başarmak” için istemek sadece ilk adımdır.

Başarıyı elde edenler yalnızca onu isteyenler değil, onun için en çok şeye sahip olanlar değil, onun için en çok şeyden vazgeçen, hayatını ona göre planlamayı ve yönetmeyi başarabilenlerdir. İşte rehberlik servisi burada devreye girer. Bizler önce öğrencinin kendi hedeflerini ve dahası “kendi”lerini tanımalarını sağlar, sonra onların bu hedefe giden yolda takipçileri oluruz.

Biz ERAL'da öğrencilerimizle önce hedefler belirledik. Sonra o hedefler için neler yapmamız gerektiğini konuştuk ve en önemlisi bu yolda hedef ve isteklerimizin arkasında duracağımıza ve üzerimize düşeni yapacağımıza söz vererek hedeflerimizin altına “İmza”larımızı attık. Biz bu imzanın gereği olarak öğrencinin yorulduğu, vazgeçtiği, umudunu yitirdiği zamanlarda öğrencinin yanında olduk. Yanlış yaptığı zamanlarda bize kızması, küsmesi hatta bazen onun sevgisini kaybetmemiz pahasına onun karşısında olup, onu uyardık. Senenin başında hedefine kilitlenmiş, hedefi için her şeyden vazgeçeceğine söz vermiş, kararlı bir halde yola başladığımız öğrencilerimizin bazılarını yıl içerisinde zaaflarına yenilmiş, bazılarını başarısızlığı kabullenmiş bazılarınınsa kabul edemediklerini ya da değiştiremedikleri hataları yüzünden bahaneler sığınmış görmek bizleri üzdü. Onların zaaflarıyla savaşmaları, hatalarını görüp, düzeltmeleri ve en önemlisi çaresizliği kabullenmek yerine çareler üretmek için motive olmalarını sağlamaya çalıştık. Biz biliyoruz ki, savaşmaktan vazgeçmediğimiz sürece yenilgiyle karşılaşmayız. İşte o yüzden yıl boyunca verdiğimiz bu savaşın sonucu olarak yıl sonu gülen gözlerle bize bakan, teşekkür eden öğrencimizin zaferi bizim de zaferimiz olacak.

Bu yazı 25 Ekim 2015 tarihinde kategorisinde yayınlandı.
Önceki Yazı

ERAL OKULLARI (Çukurova Kampüs)
Adres: Huzurevleri Mah. 77123 Sk. No:3 01360 Çukurova Adana, Türkiye

ERAL MİNİ ANAOKULU
Adres: Güzelyalı Mah. 81128 Sk. No:4 01170 Çukurova Adana, Türkiye

ERAL İLKOKUL & ORTAOKUL
Adres: Güzelyalı Mah. 81107 Sk. No:3/1 01170 Çukurova Adana, Türkiye 

ERAL ANADOLU – FEN LİSESİ
Adres: Güzelyalı Mah 81108 Sk. No:16 01170 Çukurova Adana, Türkiye

444 3725
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram