PSİKOMOTOR VE SOSYAL GELİŞİM

Psikomotor beceriler, bir işin yapılması sırasında kullanılan bilinçli zihinsel etkinliğin yönlendirdiği koordineli kas etkinlikleridir.

Psikomotor gelişim bireylerin hareket becerilerini, koordinasyonunu ve bedenlerini kullanma yeteneklerini içeren bir süreçtir.  Bu gelişim çocukların fiziksel aktiviteler yoluyla motor becerilerini geliştirdiği ve beden farkındalığını kazandığı bir dönemi kapsar.   Bu süreç spor, oyun ve fiziksel egzersiz gibi etkinliklerle desteklenerek çocukların koordinasyonlarını, denge yeteneklerini ve kas gücünü geliştirmeleri sağlanır.

Psikomotor ve sosyal gelişim bireylerin bütünsel olarak sağlıklı ve dengeyi yakalayabilen bireyler olarak yetişmelerini sağlar. Bu süreç çocukların bedenlerini etkili bir şekilde kullanmalarını ve toplumsal ilişkilerde başarılı olmalarını destekler. Okul ve aileler bu gelişim alanlarını desteklemek ve çocukların bu becerilerini kazanmalarını sağlamak adına önemli rol oynarlar.

Psikomotor ve sosyal gelişim bireylerin genel yaşam kalitesini etkiler. Psikomotor becerilerin güçlenmesi çocukların bedenlerini sağlıklı bir şekilde kullanmalarına ve fiziksel olarak aktif olmalarına yardımcı olur. Bu da obezite gibi sağlık sorunlarının önlenmesine katkı sağlar. Sosyal becerilerin gelişimi ise iş birliği yapabilen çeşitlilikle başa çıkabilen ve ilişkileri olumlu bir şekilde yönetebilen bireylerin yetişmesine katkıda bulunur.
O yüzden  Mustafa Kemal ATATÜRK’ün de dediği gibi “Dünya spor hayatı ve spor dünyası çok mühimdir. Bu kadar mühim olan spor hayatı bizim için daha mühimdir.”

 

İpek ESENKAYA
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni

Bu yazı 9 Ekim 2023 tarihinde kategorisinde yayınlandı.

ERAL OKULLARI (Çukurova Kampüs)
Adres: Huzurevleri Mah. 77123 Sk. No:3 01360 Çukurova Adana, Türkiye

ERAL MİNİ ANAOKULU
Adres: Güzelyalı Mah. 81128 Sk. No:4 01170 Çukurova Adana, Türkiye

ERAL İLKOKUL & ORTAOKUL
Adres: Güzelyalı Mah. 81107 Sk. No:3/1 01170 Çukurova Adana, Türkiye 

ERAL ANADOLU – FEN LİSESİ
Adres: Güzelyalı Mah 81108 Sk. No:16 01170 Çukurova Adana, Türkiye

444 3725
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram