İletişimin Görünmez Gücü

İletişim deyince ne çok şey geliyor aklıma, ama sanırım en yalın tanımıyla duygu ve düşüncelerimizin aktarımını sağladığımız en iyi araçtır iletişim.  Sözle, jest ve mimiklerimizle, bazen bir baş hareketimizle, duruşumuzla, gözlerimizle ya da ses tonumuzla anlatırız kendimizi. 

Ne anlattığımızdan daha önemlisi neyi, nasıl anlattığımızdır. Aynı cümleyi farklı tonlama ve vurgu ile çok başka ifade edebiliriz. Mesela o sesin tınısında duygu geçişlerini yansıtabiliriz karşı tarafa. Bu, bir şefin farklı sunumlarla tabakları servis etmesinden çok başka bir şey değil aslında. İşte, bizler de güler yüz ve içtenlikle yaptığımız iletişimde hazırladığımız en güzel sunumları servis ederiz. 

İnsanlar genel olarak, en zorlu iletişim aracı olan sözlü iletişimi tercih ederler. Burada kullandığımız kelime seçimleri, kelimelere yüklediğimiz anlamlar ve bu anlamlardan yapılan çıkarımlar kadar önemlidir. Bunun yanında kelimeleri doğru ve anlaşılır şekilde söyleme, bu söylemleri jest ve mimik uyumu ile destekleme, samimi ve açık sözlü olma da sözlü iletişimin en etkili ve doğru şekilde aktarılmasına yardımcı olur. 

Temel olarak iletişimde; pozitif olmak, mümkün olduğunca canlı ve enerjik olmak, konuşurken göz teması kurmak, iyi bir dinleyici olmak ve duyduğunu doğru yorumlamak, elleri kenetlemeden, kolları kavuşturmadan konuşmak ve ses tonunu ayarlamak çok önemlidir. 

Yarısına kadar su dolu bir bardağa bakıp “yarısı boş demek” de “yarısı dolu demek” de bir tercihtir. Olaylara iyi tarafından bakmak, etkili iletişimin temel noktasıdır. Bunun yanı sıra beden dilinde göz teması yüz yüze iletişimin başarısını etkiler. Çünkü karşınızdaki insanın inandırıcılığı hakkında ipuçları taşır ya da karşınızdakine aktif dinleyici olup olmadığınız konusunda fikirler verir.

 Bir Sosyal Psikolog olan James Wirth, iletişimde göz teması kurmanın önemini şu sözlerle dile getiriyor: “Göz teması sosyal bir etkileşim esnasında size en güçlü bilgileri sağlar, çünkü duygular ve niyetler hakkında detaylar barındırır. Ayrıca göz teması kurmak o kadar önemlidir ki kısa bir süreliğine bile olsa bir kişi sizden bakışlarını kaçırıyorsa kendinizi dışlanmış hissetmeye eğilim gösterirsiniz.”

 Bu yüzden de denir ki: “Beden dilimiz, sözcük dilimizden tam altı kat daha etkilidir.” ve  “İletişimde en önemli şey söylenmemiş olanı duymaktır.” (Peter Drucker).

Daha söyleyemediğim nicelerini duyduğunuz için teşekkürler...

Bu yazı 5 Aralık 2022 tarihinde kategorisinde yayınlandı.
Önceki Yazı

ERAL OKULLARI (Çukurova Kampüs)
Adres: Huzurevleri Mah. 77123 Sk. No:3 01360 Çukurova Adana, Türkiye

ERAL MİNİ ANAOKULU
Adres: Güzelyalı Mah. 81128 Sk. No:4 01170 Çukurova Adana, Türkiye

ERAL İLKOKUL & ORTAOKUL
Adres: Güzelyalı Mah. 81107 Sk. No:3/1 01170 Çukurova Adana, Türkiye 

ERAL ANADOLU – FEN LİSESİ
Adres: Güzelyalı Mah 81108 Sk. No:16 01170 Çukurova Adana, Türkiye

444 3725
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram