Özel Gün Kutlamaları

Eral Ailesi olarak özel gün ve haftalara her zaman önem verdik. Bu anlayışla bizim için anlam ve önemi her zaman yerini koruyan özel günlerimizi çeşitli etkinlikler düzenleyerek andık ve kutladık.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyet Bayramımız her yıl 29 Ekim'de ulusça, kıvançla kutladığımız bir milli gündür. Bugün bizim için önemli ve değerli bir gündür. Çünkü 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet kurulmuş ve insanlar Cumhuriyetle birlikte özünde var olan özgürlük ve eşitlik gibi unsurları kavramıştır. Cumhuriyet bir halk yönetimi şeklidir. Cumhuriyet yönetiminde egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir. Zaten ulu önder Atatürk'ün de dediği gibi : " Türk ulusunun yaradılışına ve yaşantısına en uygun olan yönetim şekli Cumhuriyettir." Atatürk bu sözüyle, Türk ulusuna yakışan yönetimin Cumhuriyet olduğunu belirtmiştir. Çünkü Cumhuriyet bağımsızlık, özgürlük ve eşitlik gibi kavramları içinde barındırır. Bağımsızlık, özgürlük ve eşitlik Türk Ulusu’nun önem verdiği unsurlar olduğu için, Türk Ulusu ancak bir Cumhuriyet yönetim şekliyle yönetilebilir. Cumhuriyet; yurttaşların seçme ve seçilme hakkının olduğu bir yönetimdir. Ulus temsilcilerinin kabul ettiği yasalarla ülkenin yönetilmesidir. Cumhuriyet yönetiminde söz ulusundur. Cumhuriyet'i korumak, kollamak, yaşatmak her yurttaşın görevidir.
10 Kasım Ulu Önder Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de ebediyete intikal edişi hiç kuşku yok ki Türk Ulusu’nu derin bir üzüntüye sevk etmiştir. O’nun ani ve apansız aramızdan ayrılışı bütün Türk halklarını da derinden sarsmakla kalmamış, dünya üzerinde diğer milletler arasında da büyük bir yankı uyandırmıştır. Atatürk’ün ölümünün hemen arkasından dünya liderleri tarafından yapılan tüm açıklamaların ortak noktası, O’nun dünyaya gelmiş çok nadir bir dahi olduğu, büyük devlet adamlığı ve diğer dünya milletlerine örnek olabilecek çalışmaları olmuştur. Atatürk, reformcu ve ileriyi görebilen niteliklerinin yanında aynı zamanda büyük bir komutandı. Türk Milli Mücadelesine yön vermiş, milleti ile birlikte “Ya istiklal ya ölüm” diyerek, zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi kuşkusuz ki O olmuştur. İşte, bütün 10 Kasım’lar bu yüzden ulusça içinde bulunduğumuz mateme rağmen; Atatürk’ün fikirlerinin en iyi bir şekilde anlaşılarak tatbik edileceği günler olarak kalmalıdır.

24 Kasım Öğretmenler Günü
Öğretmenler bir topluma ışık tutan topluma yön veren yegane insanlardır. Bizleri hayata bağlayan ve daha da önemlisi bizleri hayata hazırlayan kişilerdir öğretmenlerimiz. Bu yüzden öğretmenlik mesleği kutsaldır.
Ülkemizde Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden gidecek ve her zaman bilimin ve aklın ışığını tercih edip onu takip edecek bireyler yetiştirme görevi öğretmenlerin omuzları üzerindedir. Öğretmen görmemiş çocuk ışık ve su almamış bir çiçek gibidir. O çiçeğin boy vermesi büyümesi için ve sonunda da renkli mis kokulu bir çiçek verebilmesi için mutlaka ona yön veren bir öğretmene ihtiyaç bulunmaktadır.
Öğretmenlik zor bir meslektir. Sadece büyük kentlerde ulaşımın ve konforun olduğu yerlerde değil, aynı zamanda çetin ve ulaşımı zor bölgelerde de öğretmenlik mesleğini icra eden eğitim neferleri vardır. Hatta dünya üzerindeki coğrafyaları incelediğimizde en yoğun savaşların ve yıkımların yapıldığı bölgelerde bile insanlara umut ışığı olabilmek adına görev yapan öğretmenlerin sayısı az değildir. Bu öğretmenlerin büyük bir kısmı herhangi bir maddi çıkar beklemeyen gönüllü öğretmenlerdir. Bu tarz öğretmenler tarihin yazmadığı isimsiz kahramanlardandır.
Öğretmen bir dünyadır, öğretmen bir cennettir. Onu değerlendirmesini bilen öğrenci ise o cennetin bir çiçeği olur. Öğretmensiz bir dünya olur, ancak öğretmensiz bir medeniyet bir bilim asla ama asla olamaz. İnsanların bilgi birikimlerini diğer nesillere aktarabilmesinin yegane yolu eğitim ve öğretimdir. İşte bu işi yapan kişiler de bizlerin canı öğretmenlerimizdir.

18 Mart Çanakkale Zaferi
Çanakkale Savaşı, Türk Askeri’nin gerektiğinde yurdunun ve ulusunun özgürlüğü için canını seve seve verebileceğinin en büyük kanıtıdır. Çanakkale Savaşı, bir ulusu yok etme planının ilk aşamasıydı. Ancak, Mustafa Kemal, askerlerine “Ben size hücum etmeyi değil, ölmeyi emrediyorum” diyerek kendisi de en ön saf¬larda savaştı. Kazanılan zaferle bir ulus yok olmaktan kurtuldu. Bu bakımdan Çanakkale Savaşı tarihimizin en önemli savaşla¬rından biridir. Bu savaşın önemini ulusça bilerek gelecek nesillere aktarmalıyız.
250000 şehidimizin yattığı Çanakkale Şehitliği’nde binlerce düşman askeri, Türk askeri ile yan yana yatmaktadır. Atatürk, düşmanı da olsa Türk’ün asil ruhu ile haksız yere yurdumuza saldıran ve ölen düşman askerlerine ve ailelerine şöyle seslenmiştir: “Bu memlekette kanlarını döken kahramanlar!
Burada bir dost vatanın toprağındasınız, huzur içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar, gözyaşlarınızı siliniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra.
Artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”

19 Mayıs Spor ve Gençlik Bayramı

19 Mayıs 1919 Türk Milleti için büyük ve önemli bir dönüm noktasıdır. Çünkü 19 Mayıs 1919, bağımsızlık savaşımızın başlatıldığı önemi büyük olan bir gündür. Çünkü 19 Mayıs 1919, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra topraklarımızın yabancı işgalinde bulunduğu günlerde Mustafa Kemal Atatürk'ün çözüm arayışı içinde Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıktığı tarihtir. Çünkü 19 Mayıs 1919 tarihi, milletimizin, büyük onur ve asaleti ile Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde, tarih sahnesinde bir kez daha şahlanarak tam bağımsızlığını elde etmek için çıktığı yolda kesin zafer kazandığı günlerin başlangıç noktasıdır.

Bu nedenle Mustafa Kemal Atatürk cumhuriyetimizin savunulması ve korunması görevini yeni kurulan Türk Devleti’nin dinamik gücü olarak gördüğü Türk Gençliği’ne emanet etmiş ve bu vesileyle de Samsun’a çıktığı ve Türk Milleti’nin Kurtuluş Savaşı’na başladığı bu günü tüm içtenliğiyle Türk Gençleri’ne armağan etmiştir. O yüzdendir ki her yıl düzenlenen 19 Mayıs törenlerinde gençler, coşkuyla bayramlarını kutlarlar. ‘’Ulu Atatürk iyi ki Kurtuluş Savaşı’nı başlatıp kazandın’’ diyoruz ve Cumhuriyeti de sonsuza kadar koruyacağımıza söz veriyoruz... Atam izindeyiz!

Karne Günü Kebap Etkinliği Karne günleri hem öğrenciler, hem veliler hem de öğretmenler için heyecanın dorukta olduğu bir gündür. Bütün bir dönemin emeğinin verdiği meyveleri görmek ve değerlendirmek açısından önemli olan bu günde birlik ve beraberliğimizi taçlandırmak için kebap partisi düzenliyoruz. Böylece hem dönemin yorgunluğunu bir nebze atmış oluyor, hem de öğrenci ve öğretmenlerimizin arasındaki diyaloğu daha da güçlendiriyoruz.

 

 

 

Hazırlayan: Sezen Yılmaz

Bu yazı 24 Mayıs 2017 tarihinde kategorisinde yayınlandı.

ERAL OKULLARI (Çukurova Kampüs)
Adres: Huzurevleri Mah. 77123 Sk. No:3 01360 Çukurova Adana, Türkiye

ERAL MİNİ ANAOKULU
Adres: Güzelyalı Mah. 81128 Sk. No:4 01170 Çukurova Adana, Türkiye

ERAL İLKOKUL & ORTAOKUL
Adres: Güzelyalı Mah. 81107 Sk. No:3/1 01170 Çukurova Adana, Türkiye 

ERAL ANADOLU – FEN LİSESİ
Adres: Güzelyalı Mah 81108 Sk. No:16 01170 Çukurova Adana, Türkiye

444 3725
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram