DÜŞÜNEN ZİHİNLER, SORGULAYAN NESİLLER VE YAŞAMAYA DEĞER HAYATLAR…

DÜŞÜNEN ZİHİNLER, SORGULAYAN NESİLLER VE YAŞAMAYA DEĞER HAYATLAR…

Bütün mesele tüketim çağının tükenen insanları olmamızla başlıyor. Bedenen üretirken farkında olmadan yorulan bedenlerimizle zihnen tükeniyoruz.

Nasıl mı? Yorgun bedenlerimiz, kendimize ve çevremize bizi yabancılaştırıyor. Zaman içerisinde ne yaşadığımız hayatın anlamını ne de yaşadığımız toplum düzenini düşünüp sorguluyoruz. Hatta belki de çoğumuz özel zevklerimizin bile farkında olamıyoruz. Dört duvarın içinde çocuklarımızı göremiyor, onların sessiz çığlıklarını duyamıyoruz.

Ünlü düşünür Descartes’in cümlesini anımsatmak isterim: “Düşünüyorum, o halde varım.” Bize var oluşumuzu sorgulatmayı hedefleyen bu cümle altında derin anlamlar barındırıyor. Yaşadığımız evrende düşünme yetisine sahip olan tek canlı olan biz insanlar, varlığımızı kanıtlamak için bu eşsiz yetimizi kullanmalıyız.

Ancak düşünen zihinler sorgular ve sorgulayan zihinler sürü psikolojisinin zincirlerinden kurtulup hayata karşı varlığını kanıtlar. Biz, varlığını kanıtlayan, hayata karşı “Ben de varım!” cümlesini kurabilen nesiller yetiştirmek için harekete geçmeliyiz.

Özünü oluşturmayı hedefleyen bireylere ihtiyacımız giderek artıyor. Bu yüzdendir ki düşünen zihinlere, sorgulayan nesillere sahip olmak için çocuklarımızın bize ihtiyaçları var. Hayatlarını anlamlı kılmaları, bir amaçlarının olması ve onun için çabalamaları; değer yargılarının, fikir ve düşüncelerinin olması onları boşluk hissinden kurtarıp işe yarar hissine büründürecektir. Hayatlarından keyif alan, öz güvenli ve mutlu bireyler olarak yaşamlarını sürdüreceklerdir. Onların yetiştirdikleri nesiller de kendilerine benzeyecek, tıpkı bir zincirin halkaları gibi…

Sokrates’in de dediği gibi, “Sorgulanmamış hayat, yaşamaya değmez.”

Düşünen, sorgulayan ve yaşamaya değer hayatlara ulaşmak dileğiyle…

Merve KÖROĞLU

Felsefe Öğretmeni

Bu yazı 11 Aralık 2023 tarihinde kategorisinde yayınlandı.
Önceki Yazı

ERAL OKULLARI (Çukurova Kampüs)
Adres: Huzurevleri Mah. 77123 Sk. No:3 01360 Çukurova Adana, Türkiye

ERAL MİNİ ANAOKULU
Adres: Güzelyalı Mah. 81128 Sk. No:4 01170 Çukurova Adana, Türkiye

ERAL İLKOKUL & ORTAOKUL
Adres: Güzelyalı Mah. 81107 Sk. No:3/1 01170 Çukurova Adana, Türkiye 

ERAL ANADOLU – FEN LİSESİ
Adres: Güzelyalı Mah 81108 Sk. No:16 01170 Çukurova Adana, Türkiye

444 3725
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram