Edebiyat Yarışması ile hem bilgilerimizi tazeledik hem eğlendik

Öğrencilerimiz, bizim gözbebeğimiz… Onları genç yaşlarında geleceklerini tayin edecek mühim bir sınavla baş başa bırakmamak adına öğretmenden çok bir abi, bir abla olmaya çalışarak yorgunluklarını, gerginliklerini, mümkün olduğunca hafifletmeye çalışıyoruz.

Türk Edebiyatı dersinin okuma ve anlamaya dayalı olduğu su götürmez bir gerçektir. Öğrencilerimizin zengin edebiyat tarihimizin bütün dönemlerinden sınavda sorumlu olduklarını bilmelerinin yükünü azaltmak ve onların dönem içinde gittikçe düşen temposunu yeniden arttırmak, heyecanlarını hafifletmek ve dikkatlerini mümkün olduğunca açık tutmak adına 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının ilk döneminde Türk Dili ve Edebiyatı zümresi olarak Geleneksel Edebiyat Bilgi Yarışması’nın üçüncüsünü gerçekleştirdik.

Bu bilgi yarışmasını düzenlerken amacımız, kimin daha iyi olduğunu belirlemek değildi. Öğrencilerimizin bireysellikten sıyrılarak grupla çalışmanın avantajlarını yaşamalarını, bildiklerini arkadaşlarıyla paylaşmalarını ve bilmedikleri hususları grup çalışmasının bir sonucu olarak diğer arkadaşlarından öğrenmelerini amaçlamıştık. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan ve verimli olduğu kadar eğlenceli ve heyecanlı geçen bilgi yarışmasında eleme turlarında 11 ve 12. sınıflar kendi aralarında mücadele etti. 11. sınıf gruplarımız, 3. Dönem Mantıkçıları, Altın Elbiseli Adamlar, Mehlika Sultanlar, Müdafaa-i Edebiyat ve Taaşşuklular’dı. 12. sınıf gruplarımız, Tetra Rosa, Dördü Birden, Pişman İnsanlar Cemiyeti, Kaybedenler Kulübü ve Üvercinka’ydı. Çekişmeli geçen eleme turlarını geçerek finale kalan gruplar; 3. DÖNEM MANTIKÇILARI, ALTIN ELBİSELİ ADAMLAR, DÖRDÜ BİRDEN ve TETRA ROSA oldu.

İzleyicilerin sürpriz soruları doğru bilmeleri sonucunda aldıkları hediyeler, yarışmanın heyecanını yarışmacılarla birlikte yaşamalarını sağladı.

7 Aralık 2017’de gerçekleştirdiğimiz final karşılaşmasını TETRA ROSA grubu kazandı ve kendi söylemleriyle “Gelenek yine bozulmadı.”. Böyle söylemelerinin arkasında yatan sebep, geçen yıl da birinci olmalarıydı. Galip grubun üyeleri; Rabia AYGÜN, Senem PAYAM, Melisa NAZLIGÜNEŞ ve İrem SARI, ödüllerini Okul Müdürümüz Sayın Mehmet Atilla KUŞLU tarafından 8 Aralık 2017’de İstiklal Marşı töreninden önce aldılar.

Öğrencilerimizin dönem içinde yaşadıkları sınav stresini en aza indirdiğimizi düşünüyor ve geleceklerinde başarılarının katlanarak artmasını arzu ediyoruz. Gülücükler, yüzlerinden eksik olmasın.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

Yaser ALTINÖZ

 

 

 

Bu yazı 7 Aralık 2017 tarihinde kategorisinde yayınlandı.

ERAL OKULLARI (Çukurova Kampüs)
Adres: Huzurevleri Mah. 77123 Sk. No:3 01360 Çukurova Adana, Türkiye

ERAL MİNİ ANAOKULU
Adres: Güzelyalı Mah. 81128 Sk. No:4 01170 Çukurova Adana, Türkiye

ERAL İLKOKUL & ORTAOKUL
Adres: Güzelyalı Mah. 81107 Sk. No:3/1 01170 Çukurova Adana, Türkiye 

ERAL ANADOLU – FEN LİSESİ
Adres: Güzelyalı Mah 81108 Sk. No:16 01170 Çukurova Adana, Türkiye

444 3725
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram