Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü’yü ağırladık

Eral Okullarının düzenlediği söyleşiler tüm hızıyla devam ederken 18 Mart’ta Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü’yü ağırladık. Işık Öğütçü, 18 Mart’ta ikinci kez okulumuzun misafiri oldu. Bundan dört sene önce de değerli konuğumuz, aynı heyecanla okulumuza söyleşi için katılmıştı.

Işık Öğütçü, Orhan Kemal ile ilgili çok önemli detaylar ve anılar paylaşarak salondaki tüm misafirlere ayrı ayrı hazlar yaşattı. Orhan Kemal’in özellikle Nazım Hikmet’le yaşadığı deneyimler ve hapishane yılları seyirciler tarafından pürdikkat dinlendi. Kendisine zaman zaman sorduğumuz çok önemli sorularla bizi aydınlatan Işık Öğütçü, değerli yazar Sait Faik ile ilgili gelen sorudan önce elimizde bulunan video arşivinde babası Orhan Kemal’i görünce duygu dolu anlar yaşadı.

Çukurova’nın bereketli topraklarında yaşayan değerli yazar ve düşünür olan Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü, babasının romanlarını yazarken ne gibi serüvenlerle karşılaştığını bizlere aktardı. Nihayetinde Çukurova’nın yetiştirdiği bu edebiyatçı, toplumcu-gerçekçi duygularla roman kahramanlarını oluştururken onlar gibi hissetmek zorundaydı. Bu duygular romanlarına nasıl yansıdı, bunun en net cevabını oğlundan dinlemek büyük keyifti.

Söyleşinin son dakikalarına yaklaşırken Işık Öğütçü’nün kendi yazdığı şiiri okuması salonu ayrı bir havaya soktu. Şiirini okurken gözyaşlarını tutamayan Işık Öğütçü, bizlere şairlik yanını da göstermiş oldu. Söyleşi, okulumuz öğrencilerinin sorduğu sorulardan sonra Sayın Işık Öğütçü’ye takdim edilen çiçek ve plaketle sonlandı.

Bu yazı 18 Mart 2022 tarihinde kategorisinde yayınlandı.
Sitede Arayın

ERAL OKULLARI (Çukurova Kampüs)
Adres: Huzurevleri Mah. 77123 Sk. No:3 01360 Çukurova Adana, Türkiye

ERAL MİNİ ANAOKULU
Adres: Güzelyalı Mah. 81128 Sk. No:4 01170 Çukurova Adana, Türkiye

ERAL İLKOKUL & ORTAOKUL
Adres: Güzelyalı Mah. 81107 Sk. No:3/1 01170 Çukurova Adana, Türkiye 

ERAL ANADOLU – FEN LİSESİ
Adres: Güzelyalı Mah 81108 Sk. No:16 01170 Çukurova Adana, Türkiye

444 3725
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram